︎What you can see from here
A book cover design and illustrations for the book ︎Čo okom nevidíš︎ (original title: Was man von hier aus sehen kann ) by Mariana Leky for the publishing house Ikar.In the village of Westerwald, a magical atmosphere reigns. This is reflected in the design of the cover, with its central motif being an okapi that appears over and over throughout the book. The playful and vibrant character of the design reflects the magical nature and strong presence of childhood motifs in the story.
︎2023
Knižný dizajn obálky a ilustrácie pre knihu Čo okom nevidíš (z nemeckého originálu Was man von hier aus sehen kann) od Mariany Leky pre vydavateľstvo Ikar.
V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Tá je reflektovaná v dizajne obálky, ktorej ústredným motívom je okapia, ktorá sa v príbehu knihy opätovne opakuje. Hravý a pestrý charakter reflektuje magickosť a silnú prítomnosť motívu detstva v príbehu.
︎EUROTYPES
︎ EuroTypes︎ is a book that showcases the typefaces created in the Typolab studio at the AFAD in Bratislava from the year 2009 to the present. The book includes 271 typefaces, resulting in an approximately 900-page publication. The typefaces are presented through three conceptual sections (sketches, character listings, and typeface usage) using the Ecce Homo metaphor, which acts as a divider between each section, clearly distinguished by the color of the fore-edge. Navigation through this extensive book is facilitated by a unique system where each typeface retains the same number across all sections. A fourth section comprises descriptions of the typefaces and interviews with Typolab educators and typeface creators. The book's external presentation is an alternative version of the European flag.︎2024, made in collaboration with Adrián Dvorský and Ester Mládenková
EuroTypes je kniha, ktorá prezentuje písma, ktoré vznikli v ateliéri Typolab na VŠVU v Bratislave od rokov 2009 až po súčasnosť. V knihe je obsiahnutých 271 písem, čo viedlo ku vzniku približne 900-stranovej publikácie. Písma sú odprezentované cez 3 pomyselné celky (skice, znakové výpisy a použitie písma) prostredníctvom metafory Ecce homo, ktorá tvorí predel medzi jednotlivými časťami, jednoznačne oddelenými farbou oriezky. V orientácii v tejto hrubej knihe dopomáha unikátny orientačný systém založený na princípe, kde konkrétne písmo v každom celku má to isté číslo. Štvrtý celok tvoria opisy písem a rozhovory s pedagógmi Typolabu a autormi písma. Vonkajšia prezentácia knihy je alternatívna verzia európskej vlajky.
︎TYPOTATTOO
A design of the magazine with additional goods, ︎TYPOTATTOO︎, focusing on typographic tattoos, fun facts, and the history of tattooing. The kitschy design highlights the absurdity and kitschy nature of typographic tattoos, to which most typographers express disdain for. A semester project in the TYPOLAB studio at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava.︎2022
Dizajn magazínu s prílohami, TYPOTATTOO, zaoberajúci sa typografickými tetovaniami či zaujímavosťami a históriou tetovania. Gýčový dizajn poukazuje na absurdnosť a gýčovú náturu typografických tetovaní, ku ktorým sa väčšina typografov vyjadruje s odporom. Semestrálna práca v ateliéri TYPOLAB na VŠVU.
︎TATTOO-TYPE
The bachelor's thesis and installation ︎TATTOO-TYPE︎ builds upon my previous semester project, "TYPOTATTOO," which explored typography in tattoos and my negative perspective on the subject due to its kitschiness and unnecessary imposition of meaning into an industry that ideally thrives in the visual realm without any superfluous semantic exaggerations.TATTOO-TYPE aims to break down the barriers between typography in graphic design and typography in tattoos, searching for the moment when typography in tattoos becomes an ornament on the body and ceases to carry verbal meaning. The project satirizes the need to infuse tattoos with unnecessary meaning and readability and to mystify graphic design with unnecessary tropes. These two sides of the coin oppose each other and clash. But is there a need for a winner?
The result of the investigation is the "Cyber Fairy" typeface, whose character derives from the aesthetics of "cybersigilism," which is increasingly popular, particularly among the Gen-Z, often in conjunction with the "Y2K" trend. Cyber Fairy has 4 styles: Base, Ascend, Arise, and Sigil, gradually becoming unreadable at a certain point, relinquishing its informational function and serving only an aesthetic purpose, existing solely for pleasure. In the last 3 styles, with the help of OpenType, the typeface creates symmetrical "roof-like" compositions, often characteristic of cybersigilism. In a sense, the project mocks tattoo artists playing at being typographers, who often "devalue" the character of a font through inaccuracies in tattooing. Hence, the chosen aesthetics allow for the justification of imperfections with its naive and ethereal appearance.
The irony of the issue is taken to even greater extremes in the presentation of the resulting typeface. The installation simulates peeled-off skins from an alternate reality, where people regularly shed their bodily shells. Skins are shed along with the tattoos, highlighting my enduring aversion to typo-tattoos. This effect is achieved through clothing resembling skin covered in the created Cyber Fairy font. Empty bodies without internal organs hang indifferently in the air, ultimately becoming a sort of hanging ornament. The installation is complemented by video documentation simulating the process of shedding and repeatedly tattooing new and newer skin.
The project's innovation lies in the heightened irony of the theme, culminating in the actual tattooing of a senseless inscription in a senseless font on my own body. And if you ask, "What?" and "Why?" – "I don't know!" and "Why not?!"
TATTOO-TYPE delivers a clear message mocking unnecessary mystifications and the imposition of meanings and reasons where they are unnecessary. In the end, is it still about tattoos?
︎2023
Bakalárska práca a inštalácia „TATTOO-TYPE“ vychádza z mojej predchádzajúcej semestrálnej práce – „TYPOTATTOO“, ktorá sa zaoberala typografiou v tetovaniach a mojím negatívnym pohľadom na danú tematiku vzhľadom na gýčovosť a zbytočné vnášanie významu do odvetvia, ktoré najideálnejšie funguje len v rovine vizuálnej a nepotrebuje žiadne zbytočné významové nadsádzky.
TATTOO-TYPE sa zaoberá búraním bariér medzi typografiou v grafickom dizajne a typografiou v tetovaniach a hľadaním momentu, v ktorom sa typografia v tetovaní stáva samotným ornamentom na tele a prestáva byť nositeľom slovného významu. Projekt ironizuje potrebu vnášať zbytočný význam a čitateľnosť do tetovania a mystifikovať grafický dizajn zbytočnými trópmi. Tieto dve strany mince stoja oproti sebe a bijú sa. Je však potrebné mať víťaza?
Výsledkom skúmania je písmo „Cyber Fairy“, ktorého charakter vychádza z estetiky „cybersigilism“, ktorá v súčasnosti čoraz viac a viac naberá na popularite najmä u generácie Z, a často kráča ruka v ruke s estetikou trendu „Y2K“. Cyber Fairy má 4 rezy: Base, Ascend, Arise a Sigil, pričom sa postupne v istom momente stáva nečitateľné, a namiesto informačnej funkcie zastáva už len funkciu estetickú s účelom nemať žiadny účel, respektíve existovať len pre potešenie. V posledných 3 rezoch písmo za pomoci Open Type vytvára symetrické „strieškovité“ kompozície, ktoré sú pre cybersigilism často príznačné. Projekt sa v istom zmysle vysmieva z tatérov hrajúcich sa na typografov, ktorí často nepresnosťou pri tetovaní „znehodnotia“ charakter písma. Preto zvolená estetika umožňuje ospravedlnenie nepresností svojim naivným a éterickým vzhľadom.
Ironizácia problematiky je dovedená ešte do väčších extrémov spôsobom prezentácie výsledného písma. Inštalácia simuluje zvlečené kože z alternatívnej reality, v ktorej ľudia pravidelne zvliekajú svoju telesnú schránku. Kože sú zvliekané aj spolu s tetovaniami, čím poukazujem na svoju pretrvávajúcu nechuť k typo-tetovaniam. Tento efekt je dosiahnutý za pomoci oblečenia, pripomínajúceho pokožku, pokrytého vzniknutým písmom Cyber Fairy. Prázdne telá bez vnútorných orgánov ľahostajne visia vo vzduchu a samotné sa tak napokon stávajú akýmsi visiacim ornamentom. Inštaláciu dopĺňa video-dokumentácia simulujúca situáciu zvliekania a znovaopakované tetovanie novej a novšej kože.
Inovatívnosť projektu spočíva vo vystupňovanej ironizácii témy, ktorá je zakončená reálnym vytetovaním nezmyselného nápisu nezmyselným písmom mnou samotnou na svoje vlastné telo. A ak sa pýtate „Čo?“ a „Prečo?“ – „Neviem!“ a „Prečo nie?!“
TATTOO-TYPE dáva jasný odkaz výsmechu zbytočným mystifikáciám a vnucovaniu významov a dôvodov tam, kde ich netreba. Je toto v konečnom dôsledku ešte stále o tetovaniach?
︎Cyber Fairy typo-sampler
A sampler with the ︎Cyber Fairy︎ typeface, which is part of a bachelor's thesis and the "TATTOO-TYPE" installation. The character of the font is based on the aesthetics of "cybersigilism," which is increasingly gaining popularity, especially among the Gen-Z, often in conjunction with the "Y2K" trend. Cyber Fairy has 4 styles: Base, Ascend, Arise, and Sigil, gradually becoming unreadable at a certain point, serving only an aesthetic function instead of an informative one, existing solely for the purpose of pleasure. In the last 3 styles, the typeface creates symmetrical "roof-like" compositions using OpenType, which are often characteristic of cybersigilism.
The project, in a sense, mocks tattoo artists pretending to be typographers, who often "devalue" the character of a font through inaccuracies in tattooing. Therefore, the chosen aesthetics provide justification for imperfections with its naive and ethereal appearance.
︎2023
Písmo "Cyber Fairy", ktoré je súčasťou bakalárskej práce a inštalácie "TATTOO-TYPE".
Charakter písma vychádza vychádza z estetiky „cybersigilism“, ktorá v súčasnosti čoraz viac a viac naberá na popularite najmä u generácie Z, a často kráča ruka v ruke s estetikou trendu „Y2K“. Cyber Fairy má 4 rezy: Base, Ascend, Arise a Sigil, pričom sa postupne v istom momente stáva nečitateľné, a namiesto informačnej funkcie zastáva už len funkciu estetickú s účelom nemať žiadny účel, respektíve existovať len pre potešenie. V posledných 3 rezoch písmo za pomoci Open Type vytvára symetrické „strieškovité“ kompozície, ktoré sú pre cybersigilism často príznačné.
Projekt sa v istom zmysle vysmieva z tatérov hrajúcich sa na typografov, ktorí často nepresnosťou pri tetovaní „znehodnotia“ charakter písma. Preto zvolená estetika umožňuje ospravedlnenie nepresností svojim naivným a éterickým vzhľadom.
︎Hrobárov almanach
A book cover design and illustrations for the book ︎Hrobárov almanach︎ (original title: Das Buch des Totengräbers) by Oliver Pötzsch for the publishing house Ikar.A detective story full of suspense and corpses set in the late 19th century Vienna is reflected in a design inspired by the Vienna Secession.
︎2022
Knižný dizajn obálky a ilustrácie pre knihu Hrobárov almanach (z nemeckého originálu Das Buch des Totengräbers) od Oliver Pötzscha pre vydavateľstvo Ikar.
Detektívny príbeh plný napätia a mŕtvol z konca 19. storočia z prostredia Viedne je reflektovaný v dizajne inšpirovanom secesiou.
︎Hrobárov almanach 2
A book cover design and illustrations for the book ︎Hrobár a dievčina︎ (original title: Das Mädchen und der Totengräber) by Oliver Pötzsch for the publishing house Ikar.A detective story full of suspense and mummies set in the late 19th century Vienna is reflected in a design inspired by the Vienna Secession and the ancient Egypt.
︎2023
Knižný dizajn obálky a ilustrácie pre knihu Hrobár a dievčina (z nemeckého originálu Das Mädchen und der Totengräber) od Oliver Pötzscha pre vydavateľstvo Ikar.
Detektívny príbeh plný napätia a múmií z konca 19. storočia z prostredia Viedne je reflektovaný v dizajne inšpirovanom secesiou a starým Egyptom.
︎Letný prieskum VŠVU 2023
A visual identity for ︎Letný prieskum VŠVU 2023︎ (Summer semester exhibition of student’s works at AFAD 2023).The identity consists of multiple posters and social media posts. The identity was also used in different colorways for Digitálny prieskum VŠVU and Bakalárske a diplomové práce VŠVU 2023.
︎2023
Vizuálna identita pre Letný prieskum VŠVU 2023.
Identita bola použitá na viacerých plagátoch a webové účely a v iných farebných variáciách sa vyskytla aj na Digitálnom prieskume a Bakalárskych a diplomových prácach VŠVU 2023.
︎Olej a mramor
A book cover design with a personalised lettering for the book ︎Olej a mramor︎ (original title: Oil and Marble) by Stephanie Storey for the publishing house Ikar.A fictional story of rivalry between Michelangelo and da Vinci is depicted on the cover through a clash of hands representing the famous works of both artists. The design is inspired by the contrast the materials of oil and marble. The typography on the cover subtly conveys a sense of stateliness. The contrasting neon green adds a sudden uniqueness to the book and gives it a new context of timelessness.
︎2022
Knižný dizajn obálky s personalizovaným letteringom pre knihu Olej a mramor (z originálu Oil and Marble) od Stephanie Storeyovej pre vydavateľstvo Ikar.
Fiktívny príbeh súperenia Michelangela a da Vinciho je na obálke zobrazený súbojom rúk slávnych diel oboch autorov. Dizajn je inšpirovaný kontrastom materiálov oleja a mramoru. Typografia na obálke rafinovane dodáva pocit sošnosti. Kontrastná neónová zelená obzvláštňuje knihu a dodáva jej nový kontext nadčasovosti.
︎Krstný otec
A book cover design with a personalised lettering for the book ︎Krstný otec︎ (original title: The Godfather) by Mario Puzo for the publishing house Ikar.The Art Nouveau visuality draws inspiration from the storefronts of Italian merchants in America from the mid-20th century. The blood of the Italian mafia “flows” throughout the book, starting on the cover and ending on the endpapers.
︎2022
Knižný dizajn obálky s personalizovaným letteringom pre knihu Krstný otec (z originálu The Godfather) od Maria Puza pre vydavateľstvo Ikar.
Secesná vizualita vychádza z inšpirácie výkladmi talianskych obchodíkov v Amerike z polovice minulého storočia. Naprieč knihou steká krv talianskej mafie, začínajúc na obálke a končiac na predsádkach.
︎Modrá
A semester project in the TYPO studio at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, a collection of blue monographs from the GMB library archive in collaboration with the project Krehký archív.︎Modrá︎ (“Blue”) is a grand play of manipulating and reorganizing monographs into a single format with the aim of distorting the viewer's perception of the authors. Distortion occurs when the authors are presented as superheroes with abilities and attributes, followed by a comic strip narrative of each author through collage-like fragments of their works and texts from the monographs.
The collage in the project creates nonsense and chaos: an inconsistent layout, typography, language, and at times even unattractive compositions that ultimately frustrate the viewer, making them want to tear everything apart and reassemble it to a whole different picture. Formally, the publication resembles a comic book, which, like a proper comic, starts and ends with an advertisement. It is complemented by “hero cards” that the reader can cut out from the bookmark on the book's cover.
︎2021
Semestrálna práca v ateliéri TYPO na VŠVU, zbierka modrých monografií z archívu knižnice GMB v spolupráci s projektom Krehký archív.
Modrá je jedna veľká hra s manipuláciou a reorganizáciou monografií do jedného formátu s cieľom skresliť divákovi pohľad na autorov. Skreslenie sa odohráva v momente, kedy sú autori predstavení ako superhrdinovia so schopnosťami a atribútmi, následne po čom sa odohráva komiksový prípeh každého autora rozprávaný cez kolážovité útržky ich diel a textov z monografií.
Koláž v projekte vytvára nonsens a chaos: dochádza k vzniku nejednotného layoutu, písma, jazyka, miestami až k nepekným kompozíciám, ktoré diváka napokon rozčúlia a má chuť všetko nanovo roztrihať a prelepiť inak. Formálne sa publikácia tvári ako komiksová knižka, ktorá ako správny komiks musí začínať a končiť reklamou. Doplnená je hrdinskými kartičkami, ktoré si čitateľ môže vystrihnúť zo záložky na obálke knihy.
︎Koža
Redesign of the book ︎Koža︎ by Jana Bodnárová, a semester project in the Typography Studio at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, part of the Re-book project, in collaboration with Anasoft litera.The story of the book takes place in interwar Germany, with the main character being "artist K." who tries to copy everything, including the lifestyle of another existing artist, Paula Becker, whom she is literally obsessed with. In addition, she is obsessed with portraying naked adolescent girls, whom she compares to dolls. Overall, she is also obsessed with childhood itself, which motif frequently appears and she cannot get rid of.
Visually, the design follows principles of flatness, irregularity, and simplicity of form, which we learn about from descriptions of the main character's work. The original book was small. Thin, actually. The redesign emphasizes this fact from a slightly different perspective by reducing its dimensions to 120×80 mm, making its height approximately the height of three Barbie doll heads.
The story in the book is complemented by letters and notes from the main character, which are presented in a smaller format inserted between the pages. The book is held together by two metal binding rings, so if the reader decides that the handwritten notes and illustrations are unnecessary, they can be removed from the book or simply disassemble the entire book as they wish. Furthermore, the binding further enhances the impression of being a collection of notes and notebooks.
︎2020
Redizajn knihy Koža od Jany Bodnárovej, semestrálna práca v ateliéri Písmo na VŠVU, súčasť projektu Re-book, spolupráca s Anasoft litera.
Dej knihy sa odohráva v medzivojnovom období v Nemecku, pričom hlavnou postavou je “umelkyňa K.”, ktorá sa snaží kopírovať všetko, aj životný štýl, inej, existujúcej umelkyne – Pauly Beckerovej,ktorou je doslova posadnutá. Okrem toho je posadnutá portrétovaním nahých adolescentných dievčatiek, ktoré prirovnáva k bábikám. Celkovo je posadnutá aj detstvom ako-takým, ktorého motív sa často objavuje a nevie sa ho zbaviť.
Vizualita sa okrem iného drží pravidiel plošnosti, nepravidelnosti a jednoduchosti formy, o ktorej sa dozvedáme aj z opisov o tvorbe hlavnej postavy. Originálna kniha bola malá. V zmysle tenká. Redizajn poukazuje na tento fakt z trocha iného uhla, a to zmenšením ju rozmerovo na 120×80 mm, jej výška je teda približná výške troch hláv bábiky Barbie.
Dej knihy dopĺňajú listy a zápisky hlavnej postavy, ktoré sú vyriešené vložením, medzi strany, na ešte menší formát. Knihu držia pokope 2 kovové otváracie krúžky, takže ak by sa čitateľ rozhodol, že ručne písané zápisky a ilustrácie sú mu nepotrebné, môže ich z knihy vybrať alebo jednoducho rozobrať si celú knihu ako sa mu len zachce. Okrem toho väzba ešte viac napomáha dojmu zápiskovosti a zápisníkovosti.
Monika Juríková ︎
Monika Juríková is a Slovak freelance graphic designer and illustrator with a background in the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, dedicated to creating fun and creative designs that push the boundaries of mainstream art, embracing a youthful and bold aesthetic.Her passion lies in publication design, typography, posters, illustration and animation, where she showcases her artistic vision, focusing on crafting visually captivating and impactful pieces that leave a lasting impression on the viewer.
Driven by a desire to challenge conventions, Monika infuses her work with a dynamic energy that captures attention, pushing the limits of mainstream design. Her designs are meticulously crafted, combining attention to detail with a playful touch, often catering to a Gen-Z audience.
contact:
email: monmoonika@gmail.com monikajurikova1012@gmail.com
Monika Juríková je slovenská grafická dizajnérka a ilustrátorka s pozadím štúdia vizuálnej komunikácie na Výtvarnej škole výtvarných umení v Bratislave. Zameriava sa na tvorbu zábavných a kreatívnych dizajnov, ktoré presahujú hranice zaužívaného mainstreamového dizajnu so sviežim a odvážnym estetickým prístupom.
Jej vášňou je dizajn publikácií, typografia, plagáty, ilustrácia a animácia, v ktorých predstavuje svoju umeleckú víziu a zameriava sa na vytváranie vizuálne pútavých a zaujímavých diel, ktoré zanechávajú trvalý dojem na divákovi.
Poháňaná túžbou vyzývať konvencie, Monika do svojej práce vnáša dynamickú energiu, ktorá pritahuje pozornosť a presahuje hranice hlavného prúdu dizajnu. Dizajny kombinujú dôkladnosť v detailoch s hravým dotykom, pričom sú často zacielené na Gen Z.